Zmagania niepełnosprawnych sportowców – Turniej Bocci.

21.11.2014 r.

DSC_1079Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ROKTAR we współpracy ze Szkołą Podstawową w Tarnowie Podgórnym ( w sali gimnastycznej szkoły) zorganizowało 21 listopada, IV Jesienny Turniej Bocci o Puchar Wójta Tarnowa Podgórnego.

Kto jeszcze nie poznał tej gry, gorąco zachęcam. Boccia jest sportową dyscypliną paraolimpijską. Posiada wybitne walory sportowe, rehabilitacyjne i integracyjne. Chętnie grają w nią osoby niepełnosprawne i pełnosprawne. Dla obserwatora wydaje się to prostym kulaniem skórzanych piłek. Jednak szybko okazuje się, że jak każda dyscyplina sportowa, wymaga ćwiczeń i zdobycia techniki. Było widać na tym Turnieju, że wygrane nie były przypadkiem ale wynikiem osiągniętym przez naprawdę lepszych sportowców. W tym roku uczestniczyło 41 zawodników z 7 organizacji. Były to: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Amikus z Poznania, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Promyk z Komornik z Filiami w Otuszu i Konarzewie, Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu w Poznaniu z WTZ w Owińskach, Zespół Szkół Specjalnych nr 101 z Poznania, Szkoła Podstawowa z Tarnowa Podgórnego oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ROKTAR. Organizacje wystawiły zespoły po 3-4 graczy. Wszystkie zespoły otrzymały dyplom za udział w Turnieju. Za zajęcie miejsc na podium, puchary ufundował wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka. Zwycięzcami zostali: I miejsce – Warsztat Terapii Zajęciowej Promyk w Konarzewie, II miejsce – Zespół Szkół Specjalnych nr 101 z Poznania, miejsce III – Warsztat Terapii Zajęciowej z Owińsk. Dyrekcja Szkoły Podstawowej z Tarnowa Podgórnego – współorganizator Turnieju, ufundowała puchar za zajęcie IV miejsca. Otrzymał go zespół Warsztatu Terapii Zajęciowej Promyk w Otuszu. Radny Rady Powiatu Poznańskiego – pan Przemysław Kiejnich ufundował puchar dla debiutanta na naszym Turnieju. Otrzymał go Warsztat Terapii Zajęciowej z Owińsk.

Tego roku niespodzianką dla wszystkich zawodników były nagrody indywidualne. Sportowcy z drużyn, które zdobyły: I, II, III i IV miejsce, otrzymali każdy po zestawie do gry w Bocci. Nagrody te ufundowała Gmina Rokietnica. Pozostali sportowcy – uczestnicy Turnieju, otrzymali po skórzanej zielonej piłce do gry w siatkówkę. Nagrody te zakupiła Gmina Tarnowo Podgórne.

Turniej miał też   „smaczną” i artystyczną oprawę. Po uroczystym wejściu zawodników i otwarciu Turnieju przez wójta Gminy, wszyscy obecni zostali poczęstowani gigantycznym, smacznym tortem ofiarowanym przez firmę Glutenex pana Andrzeja Kawy. Następnie odbył się występ artystyczny uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Roktar, przygotowany przez instruktorów muzyki. Dziewczyny wystąpiły w dopiero co uszytych na tę okazję strojach – spódnicach w biało czerwone grochy. Ich występ został nagrodzony gromkimi oklaskami ale również sportowym prezentem dla każdego z nich, żółtą piłką skórzaną. Zakup ten sponsorowała Gmina Rokietnica.

Na szczególną uwagę i podziękowanie zasługuje aktywność, pracowitość, opiekuńczość i serdeczność wolontariuszy – 15 uczniów VI klasy Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym, którzy na każdym kroku byli pomocni osobom niepełnosprawnym oraz kibicom Turnieju.

W przerwie Turnieju , Stowarzyszenie Roktar zaprosiło wszystkich na obiad, który wydawaliśmy w gościnnych progach sąsiedniego Ośrodka Sportowego. Podczas obiadu niespodzianką był na tę okazję przywieziony dystrybutor gorących napojów: kawy, kakao, czekolady (bez ograniczeń) – zafundowany przez Wojciecha Fiegel z zespołem z Vending North z firmy Nestlé Professional z Poznania.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że IV Turniej Bocci rozegrany w Tarnowie Podgórnym przyniósł tyle sportowych emocji i radości osobom niepełnosprawnym i zaniósł daleko poza Tarnowo Podgórne wieść, że tutaj jest wszystko „na medal” i warto tutaj przyjechać.

/Kazimierz Szulc/