Wizyta na XVIII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki

15.04.2015 r.

DSC00329W połowie kwietnia wzięliśmy udział w sekcji archeologicznej XVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbywał się na poznańskich uczelniach wyższych. Studenci i pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowali dla nas szereg atrakcji, dzięki którym mogliśmy zapoznać się z pracą archeologów oraz wczuć się w działalność prehistorycznych rzemieślników.

Na początku spróbowaliśmy swoich sił w lepieniu glinianych garnków, co okazało się nie tak łatwym zadaniem wymagającym dużej cierpliwości. Wszystkim bardzo podobało się odtwarzanie neolitycznych naczyń, a efekty naszej pracy były bardzo udane. Następnie uczestniczyliśmy w pokazie łupania krzemieni i oglądaliśmy zabytkowe narzędzia wykonane z kości i krzemieni oraz drewniane rekonstrukcje.

Kolejna atrakcja pozwoliła poczuć się nam jak prawdziwi archeolodzy – na dworze, przy wykopanym profilu archeologicznym czekały na nas kamizelki, kaski oraz sprzęt niezbędny archeologom – łopaty, kielnie, sita i niwelator. Poszukiwaliśmy ceramiki oraz krzemieni.
Podczas PFNiS wysłuchaliśmy również wykładu na temat archeologii lotniczej i mieliśmy okazję zapisania swoich imion w pięciu starożytnych językach.
Była to bardzo ciekawa wycieczka podczas której mogliśmy spróbować dużo zupełnie nowych zajęć, uczestnicy, jak i archeolodzy wyrazili nadzieję na więcej takich spotkań.