“…Warszawa da się lubić…”

Od 5.10.2017r. do 6.10.2017r.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich. W czasie pobytu  na terenie Łazienek Królewskich zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, jedna zwiedzała Biały Domek, a druga  Oranżerię. Biały Domek wybudowany został w latach 1774-1776 według projektu Dominika Merliniego. Jest to pierwsza budowla Łazienek Królewskich, która powstała od podstaw na zlecenie króla Stanisława Augusta. Biały Domek jest lekką bryłą harmonijnie wpisującą się w otaczający ogród. W obiekcie zachowała się oryginalna, szachulcowa konstrukcja ścian piętra, dekoracja elewacji, a także historyczny wystrój XVIII-wiecznych wnętrz. Stara Pomarańczarnia, niegdyś zwana Wielką Oranżerią to miejsce o unikalnym charakterze. Zaprojektował ją w latach 1785 – 1788 wspomniany wcześniej Dominik Merlini. Jest miejscem, w którym można oglądać XVIII-wieczną Królewską Kolekcję Rzeźby oraz unikatowy zbiór rzeźb znaczących polskich rzeźbiarzy obejmujący eksponaty od XVI do XX wieku. W trakcie przechadzania się po parku otaczającym muzealne obiekty dużym naszym zainteresowaniem cieszyły się wiewiórki oraz przepiękny i dostojny paw.

Drugiego dnia Pan Ryszard nasz przewodnik po Warszawie oprowadził nas po najważniejszych jej miejscach. Zwiedzaliśmy Pomnik Adama Mickiewicza, Kolumnę Zygmunta, Krakowskie Przedmieście , Pałac Prezydencki, Plac Defilad gdzie akurat o pełnej godzinie odbywała się zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza aż do Pomnika Syrenki na Starym Mieście, gdzie mieliśmy czas na zakup pamiątek.

W Centrum Nauki Kopernik mogliśmy samodzielnie wybrać swoją ścieżkę zwiedzania i doświadczania nauki. W Centrum zwiedzaliśmy m.in.: korzenie cywilizacji, RE: generacja, człowiek i środowisko, nowy świat w ruchu oraz strefę światła, płyń lub giń oraz bzzz… Te działy kryły w sobie połączenie muzyki z matematyką, architektury z fizyką, a nawet dawały pełną wolność w odkrywaniu świata. W czasie zwiedzania powyższych działów nauki mogliśmy np. poczuć siłę wody na własnej dłoni, samodzielnie ukształtować podwody teren, mogliśmy prześledzić losy ludzi od wynalezienia koła po dzisiejszy czas Internetu. W dziale generacja sprawdzaliśmy co dzieje się w głowie gdy odczuwamy różne emocje i uczucia. W części człowiek i środowisko sprawdzaliśmy jakie ograniczenia ma nasze ciało. Pobyt w Centrum Nauki Kopernik był bardzo ciekawym i interaktywnym doświadczeniem.

Ostatnim miejscem jakie zwiedzaliśmy w Warszawie było Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.  W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Pobyt w tym miejscu dla nas wszystkich był lekcją “żywej historii”.

Po sycącym obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Czas w Warszawie minął nam bardzo szybko i obfitował w wiele doznań kulturalnych.