Komputerowo – Fotograficzna

„Klik – Pstryk”

Pracownię prowadzi Joanna Flachmańska.

W pracowni  prowadzona jest nauka obsługi komputera. Jest ona indywidualnie dostosowana do możliwości i umiejętności uczestnika. Praca przy komputerze opiera się na nauce nowych umiejętności oraz na doskonaleniu umiejętności już posiadanych. Zaczyna się od nauki poprawnego włączania komputera poprzez poznawanie jego programów i funkcji aż do korzystania z Internetu i wyszukiwarki internetowej. Praca przy komputerze odbywa się na różnych poziomach od podstawowego do zaawansowanego. Uczestnicy w pracowni komputerowej pracują na programach:  edytor tekstu Word, Paint oraz programach  edukacyjnych. Wykonują zadania zlecone  jak na przykład: zaproszenia, kartki okolicznościowe, przygotowują materiały do pracy dla siebie nawzajem itp. W pracowni wydawana jest gazetka wewnętrzna WTZ pod nazwą  „Na Wspólnej 5″.

Praca przy komputerze wiąże się z poznawaniem jego osprzętu: klawiatury, myszki, słuchawek, monitora, jednostki centralnej, drukarek. W pracowni posiadamy komputerowy program udźwiękawiający JAWS umożliwiający osobom niewidomym pracę na komputerze. Program przekazuje udźwiękowione głosowo informacje równolegle wyświetlane na ekranie.  W pracowni posiadamy klawiaturę Freedom Scientific dla osób słabo widzących. Klawiatura ta  wyposażona została w klawisze o wyraźnych oznaczeniach  (znacznie większych niż przy zwykłej klawiaturze) i o wysokim kontraście. Praca na takiej klawiaturze jest znacznie łatwiejsza.

W pracowni prowadzone są również  zajęcia z fotografii.  Uczestnicy uczą się obsługi aparatów fotograficznych (kompaktowego i lustrzanki) oraz osprzętu fotograficznego  ( statyw, czytnik kart). Poznają sposoby podłączenia  aparatu do komputera, edycji zdjęć, ich obróbki i wydruku. W trakcie zajęć wykonują zdjęcia w pracowni i w plenerze. W pracowni robimy zdjęcia z użyciem monochromatycznego tła fotograficznego lub namiotu bezcieniowego.  Uczestnicy bardzo chętnie wcielają się w role modeli i fotografów.  Efekty pracy cieszą przy wspólnym oglądaniu oraz dekorują ściany pracowni. Zajęcia w pracowni obejmują również przygotowanie projekcji  zdjęć  dokumentujących wydarzenia Stowarzyszenia ROKTAR.

W trakcie nauki  w pracowni komputerowo – fotograficznej uczestnicy poznają działanie i zdobywają umiejętność obsługi  dodatkowych urządzeń dostępnych w pracowni. Mamy  laserową drukarkę kolorową, urządzenie wielofunkcyjne z funkcją drukarki i ksero, laminarkę, bindownicę, gilotynę introligatorską,  odbiornik telewizyjny, odtwarzacz DVD.

Zdanie Uczestników zajęć:

 Pani Asia robi fajne zdjęcia, umie nas tak poubierać. Potrafi „wrzucić na luz”. Jak ktoś jest smutny i zdołowany potrafi pocieszyć. Pozwala słuchać muzyki, mówi za komputer (pomimo tego, że komputer nie mówi). Uczy rysować w programie „Pejs” (paint). Uczy pisać do kroniki i gazetki coś, poukładać pytania i przeprowadzać wywiady w stylu dziennikarskim. Jest „milionowa” tzn. że może wydać pieniądze jak nie ma wychowawcy (pożycza nam pieniądze).

W pracowni można oglądać filmy o zwierzętach i zdjęcia. Wychodzimy z tej pracowni żeby zdjęcia robić. Uczymy się pisać, drukować, kserować, laminować. Słuchamy muzyki, oglądamy reportaże i ważne strony.

„Pisałem, robiłem zdjęcia i w grę grałem”
Mateusz (Mateusz Szymański)

„W pracowni stoi taki co się na nim kseruje, drukarka też jest”
Monika (Monika Kram)

„Pani Asia ma aparat”
Iza (Izabela Michalak)

„Z Panią Asią dobrze się współpracuje, włącza mi disco polo”
Mati (Mateusz Tomczak)

Pani Asia mówi często „czas na przerwę – koniec przerwy”
Krzysztof (Krzysztof Sadek)